Choď na obsah Choď na menu
 


KAPLNKA SVATÉ SCHODY

1. 2. 2011

KAPLNKA SVATÉ SCHODY

Obrázok      Táto kaplnka sa štýlovo, ale aj tematicky vymyká z celkového konceptu výstavby Kalvárie. Dejová línia pašiového cyklu krížovej cesty je tu prerušená. Má síce podobu Pilátovho domu, vo vnútri je však súsošie Piety, ktoré tu v časovom slede Ježišovej cesty nepatrí. Pieta bola do kaplnky umiestnená až v roku 1904.

         Kaplnku Svätých schodov dal postaviť v r. 1765 Karol Radzwill, litovsko - poľské knieža, ako prejav svojej vďaky Prešovčanom, ktorí ho ako politického utečenca prichýlili a poskytli mu azyl.

       V poradí štvrtá stavba komplexu Kalvárie pozostáva z obdĺžnikovej spodnej časti, ktorá ústi na kopci do kruhovej rotundy, zaklenutej kupolou. Nad ňou zo strechy vyrastá subtílna lucerna. Hlavná fasáda evokuje roztvorenú náruč, ktorá prijíma pútnikov, ochotných vstúpiť dovnútra a tunelom 28 schodov kolenačky vyjsť dohora, do presvetleného priestoru tichej adorácie. Schody sú drevené, v strede vymedzené dvoma vodiacimi lištami, na každej stupnici je umiestnený jeden medailón s relikviou ( v súčasnej dobe mnohé chýbajú, resp., sú poškodené). Medailón ma tvar preskleného ozdobného štítku s kráľovskou korunou a baldachýnom. Nad schodiskom sa klenie stlačená valená klenba s maliarskou výzdobou, pokračujúcou aj na stenách. Na klenbe, oddelenej dynamickou iluzívnou rímsou, je zobrazený výjav Jakubov sen o nebeskom rebríku.

Obrázok      Schodiskovú časť kaplnky od rotundy oddeľuje rokoková mreža, tvorená kosoštvorcovou sieťou s nitmi. Nad mrežou sa vypína klenbový pás s maliarskym vyobrazením dvoch anjelov, nesúcich kvetinový veniec. Na stenách rotundy je rozvinutá iluzívna maľba pilastrovej architektúry, v interkolumniách s vázami plnými kvetov. Sú tu aj oválne medailóny s rokokovým ornamentom. Samotná kupola je od stien oddelená iluzívnou balustrovou rímsou s bohatým ornamentom rokokových motívov - rokaj, vázy s kvetmi, mušle, závitnice.

Obrázok Interér hornej časti Kaplnky Svätých schodov.

       Oltár v kaplnke je barokový, v roku 1904 venovala doň mníchovská firma Mayer drevené súsošie Piety a je umiestnené na tumbovom obetnom stole.

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.