Choď na obsah Choď na menu
 


9. zastavenie KOSTOL SVATÉHO KRÍŽA

27. 11. 2011

9. ZASTAVENIE KOSTOL SVATÉHO KRÍŽA    

Obrázok     V tomto bode vrcholí príbeh Ježišovej cesty. Tam za dverami kostola je ukrytá bolesť jeruzalemskej Golgoty. Dokonané je.

Dôležitosti dejovej línie zodpovedá výnimočnosť architektúry kostola. Kostol má charakter obdĺžnikového tvaru, vo vnútri na eliptickom pôdoryse. Hlavný vstup je z východu, kde neskôr vznikla plošina pre pútnikov. Barokový kamenný portál s ušnicami má na bočných stojkách ozdobné detaily, takz. kvapky. Portál uzatvárajú plátové kovové dvere s mrežou tvaru kosoštvorca. Nad vstupom je situovaný balkón, spočívajúci na dvoch predsunutých kamenných stĺpoch a dvoch plytkých pilastroch na fasáde. Hlavice stĺpov majú podobu lotosového kvetu. Zábradlie balkóna je tepané z kovu a tvoria ho pôsobivé rokokové motívy.

Obrázok

Obrázok     Súčasťou zábradlia sú ozdobné pilieriky s dekórom tzv. zrkadiel. Na balkón sa vstupuje z chóru cez otvor, zvýraznený okrídlenou segmentovou rímsou. Medzi ňou a dverným otvorom, teda v supraporte, je umiestnený reliéf, symbolizujúci Ducha Svätého. Je to holubica s rozprestretými krídlami na pozadí radiálnych lúčov svätožiary.     

 

 

Z bočných fasád kostola sú ďalšie dva vstupy. Obrázok

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.