Choď na obsah Choď na menu
 


8.zastavenie JEŽIŠA PRIBÍJAJÚ NA KRÍŽ

8. 3. 2011

8. ZASTAVENIE JEŽIŠA PRIBÍJAJÚ NA KRÍŽ

Obrázok      Od kaplnky č.VII vedie chodník priamo hore na návršie a na jeho konci stojí kaplnka č. VIII. Pri nej končí južná vetva krížovej cesty.                                    Kaplnka je drobnou stavbou a jej architektúra opakuje typ predchádzajúcich kaplniek. V strede tympanónu barokového volutového štítu nachádza sa oválna nika medailónu, orientovaného na výšku. Profilovaný rám medailónu zdobí mušľový ornament a akantový list, v spodnej časti vlajúce rozviliny palmových listov. Vo vnútri medailónu bol kedysi erb hlavného donátora, ktorý sa zachoval už iba v torzovitom tvare. Zobrazený atribút v podobe raka je súčasťou Szirmayovského erbu. Kaplnku finančne podporila grófka Zuzana Barkóciová, rod. Szirmayová. Vstup uzatvára rokoková mreža.

       Interiér: Na čelnej stene interiéru sa nachádza reliéf Ježiša pribíjajú na kríž. Reliéf je umiestnený v nike s karnisovým ukončením. Mnohofigurálnemu výjavu dominuje postava Ježiša, ktorého práve pripevňujú na kríž. Ježišovo telo je rezbársky predimenzované až znetvorené. Bedrá diskrétne zakrýva biele rúško, previazané na pravom boku. Vojaci práve priväzujú Ježišove ruky, aby ich potom prebodli klincami. Pod Ježišom kľačí muž prichystaný dokončiť prácu, preto v ľavej ruke drží kladivo. Vedľa Ježišových nôh ďalší muž s obnaženou hruďou sťahuje povraz nad nohami Ukrižovaného. Ďalší muž, v odeve vojaka rímskych légií, obtáča povrazom jeho pravú pažu.

Obrázok      Nad aktérmi ukrižovania stoja ženy, ktoré Ježiša sprevádzali. S najväčšou pravdepodobnosťou predsta- vujú Pannu Máriu a Máriu Magdalénu.

     V roku 2010 bola táto kaplnka staticky zabezpečená.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.