Choď na obsah Choď na menu
 


3. zastavenie JEŽIŠ PRED VEĽKŇAZOM ANNÁŠOM

1. 2. 2011

3. ZASTAVENIE JEŽIŠ PRED VEĽKŇAZOM ANNÁŠOM

Obrázok      Chodníkom, ktorý pozvoľna stúpa od kaplnky č. 2 doľava, sa dostaneme k ďalšej kaplnke. Jej architektúra je veľmi podobná predchádzajúcej, je však o čosi kratšia, preto aj na bočných fasádach je iba jedno ozdobné zrkadlo s karnisovým vzorom. Hlavná fasáda je takmer identická s kaplnkou už opísanou. Odlišnosť bola v erbe, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou patril Ignácovi Staberhofferovi, cisárskemu radcovi a riaditeľovi smolnických baní, ktorý dal kaplnku postaviť. Mreža, uzatvárajúca interiér, je pôvodná, rokoková.

      Interiér: Vnútrajšok obdĺžnikovej kaplnky je zaklenutý pruskou klenbou. Steny a klenbu zdobí iluzívna maľba architektúry s pilastrami v kútoch a motívmi rokokovej maľby, predovšetkým s typickým rokajom. Na klenbe je zobrazený kruhový medailón modrej farby, lemovaný profilovanou rímsou. V ňom sú kríž a palmové listy, predstavujúce symboly mučeníckej smrti. 

       

Obrázok      Na čelnej stene je v plytkej nike umiestnená drevorezba v podobe vysokého reliéfu, predstavujúca Ježiša pred veľkňazom Annášom. Mnohopočetná scéna reliéfu je kompozične rozvrnutá do dvoch skupín po štyri osoby. Dominantný Ježiš v šarlátovom rúchu, obkolesený vojakmi rímskych légií. Ruky ma povrazom zviazané za chrbtom. Traja vojaci vôkol Ježiša výzorom pripomínajú skôr súčasníkov rezbára, ktorý ich zhotovil, než postavy  z Kristových  čias. Zato odev rešpektuje historické reálie  - tuniky,  panciere, priliehavé čižmy  a prilby s hrebeňom. 
  Obrázok

               

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.