Choď na obsah Choď na menu
 


1. zastavenie POSLEDNÁ VEČERA

30. 1. 2011

1. ZASTAVENIE POSLEDNÁ VEČERA  

Obrázok

       Táto drobná stavba, jediná zo zastavení krížovej cesty prešovskej Kalvárie, nepochádza z čias výstavby barokového urbanistického - architektonického súboru. Kaplnka vznikla v roku 1886, na čo nás upozorňuje vročenie a iniciály štedrej donátorky stavby, Márie Szalokyovej, rodenej Bercsikovej. Ona financovala postavenie kaplnky - zastavenia, ktoré na konci 19. storočia dostalo číslo 1 a stalo sa počiatkom štrnásťdielnej pobožnosti krížovej cesty.   

        Kaplnka je situovaná na úpätí kopca Kalvárie, vľavo od prístupovej cesty, hneď oproti dnešnému Exercičnému domu jezuitov. Architektúra kaplnky je jednoduchého hranolového tvaru so sedlovou strechou. Nad hlavnou fasádou sa dvíha trojuholníkový štít, v tympanóne s oválnou kartušou, v ktorej je reliéf symbolov Eucharistie - kalicha a hostie. Nad štítom sa vypína jednoduchý kovový kríž. 

        Exteriérový plášť tejto kaplnky je ladený do okrových tónov, na rozdiel od sýtočervenej farebnosti všetkých ostatných stavieb barokového súboru.

      Interiér: Vnútro kaplnky obdĺžnikového pôdorysu je zaklenuté plackovitou pruskou klenbou, vyrastajúcou z jemne profilovanej rímsy, ktorá sa vinie po obvode. Na modrom podklade, predstavujúcom nebo, sú zobrazené symboly, súvisiace s Ježišovým účinkovaním na zemi  - kniha, kalich, hostia, klasy a kríž s lúčovou gloriolou. Klenbu nesú iluzívne združené pilastre, umiestnené v kútoch stavby. V klinoch klenby a nad oblúkmi obrazov na stenách sú rozvinuté ornamenty rokokových motívov, predovšetkým akantu a rokaja. Pri čelnej stene interiéru kaplnky je umiestnený tumbový oltár, nad ktorým visí oltárny obraz Posledná večera.

Obrázok        Na bočných stenách kaplnky sa nachádzajú nástenné maľby. Vľavo je maľba s námetom Príchod Ježiša do Jeruzalema, oproti Odchod Ježiša z večeradla do Getsemanskej záhrady. Obrazy sú polkruhovo ukončené, umiestnené v iluzívnych rámoch. Ich autorstvo sa pripisuje Vendelínovi Stenhurovi, učiteľovi kreslenia na prešovských školách ( 1880 - 1890 ).                      

   

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.